Ekonomi

Kırgızistan’da Servet Barışı uygulaması başlatıldı

Kırgızistan’da kayıt dışı varlıkların ekonomiye kazandırılması amacıyla gerçek kişiler için bir yıl vadeli Varlık Barışı uygulaması açıklandı.

Ekonomi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Aynura Üsenbekova, düzenlediği basın toplantısında, kayıt dışı para, altın, döviz, gayrimenkul ve menkul kıymetlerin vatandaşa kazandırılması amacıyla tüzel kişiler hariç gerçek kişiler için 12 ay süreyle Varlık Barışı ilan edildiğini duyurdu. ekonomi.

Üsenbekova, Varlık Barışı uygulamasıyla kayıt dışı ekonominin payını azaltmayı, varlıkların güvenliğini garanti altına almayı, kovuşturmaya karşı korumayı, yerli ve yabancı yatırımları artırmayı hedeflediklerini belirtti.

Üsenbekova, Varlık Barışı uygulamasından yararlanmak isteyen gerçek kişilerin beyan ettikleri varlıkların bedelinin 1 milyon 150 bin ABD dolarının altında olması durumunda vergiden muaf olduğunu belirterek, varlıkların 1 milyon 150 bin doları aşması durumunda yüzde 1 vergi alınacağını bildirdi. kelimenin maliyeti.

Üsenbekova, kişisel ve özel mülkiyete karşı suç işleyenler ile ulusal ve uluslararası arananlar ve yaptırım listelerinde yer alan kişilerin bu uygulamadan yararlanamayacağını hatırlattı.

Kırgızistan Ulusal İstatistik Komitesi, ülkedeki kayıt dışı ekonominin gayri safi milli hasılaya (GSMH) oranını yüzde 21, resmi olmayan verilere göre ise kayıt dışı ekonominin GSMH’ya oranını yüzde 40 olarak kabul etmektedir.

bogazkaleajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu